fbpx

Příběh Muzea hraček Lednice

Muzeum hraček v Lednici jsme otevřeli v roce 2014. Bylo to v době, kdy si náš táta řekl, že už ho dosavadní práce štve a je nejvyšší čas splnit si svůj životní sen – otevření muzea hraček. Všechny naše rodinné dovolené totiž (aspoň co si pamatuju) provázeli návštěvy podobných muzeí, a následně bleších trhů, po kterých se to u nás doma začalo starýma hračkama jen hemžit. A tak se stalo, že jsme sehnali prostory, zlanařili celou rodinu a spoustu známých na brigádu, doplnili některé výrazně chybějící kousky do sbírky a na jaře opravdu otevřeli muzeum.

Takhle nějak to vypadalo, když jsme bádali nad tím, jak dát dohromady muzeum.

A od té doby se bavíme tím, že lidem vyprávíme příběhy našich hraček – ať už ty osobní (třeba jako má tahle panenka), nebo ty víc historické – jak vůbec někoho napadlo vyrobit právě takovouhle hračku?

Když se vrátím ještě o kousek zpátky, spousta návštěvníků se nás ptá, jak vůbec taková sběratelská vášeň začne? U nás to měla na svědomí porcelánová panenka, kterou jsme podědili po naší praprababičce. V muzeu ji najdete na čestném místě hned v první vitríně a hned vedle krbu se zase můžete podívat na fotografii, na které je praprababička i s panenkou zachycená jako malá holčička někdy okolo roku 1911.

Panenka po praprababičce, která to všechno způsobila a praprababička osobně.

Když budete mít štěstí a budeme mít zrovna směnu, rádi vás osobně nostalgickým zážitkem provedeme.  Sběratelství se i nadále věnujeme a rádi adoptujeme, odkoupíme, nebo pomůžeme identifikovat i vaše hračky – stačí nám poslat dotaz a pár fotek mailem. Rádi pro vás také zajistíme výstavu na míru, nebo zapůjčíme naše hračky na vaši výstavu.

Vedle muzea nabízíme také rodinné ubytování ve dvou útulných apartmánech se zahradním posezením. Lednicko-valtický areál u nás budete mít jako na dlani.

Za pomoc s realizací muzea patří díky celé naší rodině a především manželům Pecháčkových z Rychnovského muzea hraček, kteří poradili spoustu tipů a triků, a pak mým drahým kamarádům, kreativním duším manželům Koláčkovým, kteří mají na svědomí velkou část našich fotografií a grafiky.

No a to jsme my ↓